Někde jsem četl, že když vezmete dva lidi z naší planety a od jednoho z nich prozkoumáte jeho kamarády a jeho kamarádů kamarády .... tak do sedmé úrovně najdete osobu co zná toho druhého... na to že je nás tu skorem 6,5 miliardy je to číslo které by mnozí netipovali.
A jedna kontrolní otázka : dokážete spočítat kolik každý z nás má průměrně kamarádů? S odpověďmi se nebojte svěřit
Ale proč o tom píšu, je to trochu z jiného soudku, ale...
Zajímá mne za jak dlouho jsem na blog připluje člověk s kterým se osobně znám. Tento blog neplánuju nikde aktivně prezentovat, takže bude záležet jak vyhledávače zaindexují obsah tohoto blogu a jestli se v mém okolí vyskytuje stejně potrhlý blázen jako já.
neděle 10. února 2008
Jazyky
Když už jsem u těch jazyků...
Jazyky, ať ten český či ten ruský nebo anglický byly/jsou pro mne na učení doslova utrpení. Ten český umím aspoň dobře slovně když ne písmem.
Ale řekněte mi co nám brání zrušit jedno z i/y ? A nebo proč nedovolit aby si každý psal jaký se mu líbí? Možná aby se to nepletlo tak ho nahradit nějakým zcela novým znakem.
Ale byl bych dokonce radikálnější! co zrušit češtinu vůbec? Vybrat celosvětově jazyk který je pro lidstvo nejoptimálnější a na ten přejít... určitě by to ušetřilo mnoho a mnoho energie které zbytečně vynakládáme na učení cizích jazyků.
Moje jedna představa je vybrat/vytvořit jazyk který bude jednoduchý, bude se stejně číst i psát a nebudou v něm žádné záludnosti tak jako např. v češtině (i/y, ě/je, s/z atd.), také bych se vyvaroval aby jedno slovo mělo více významů (zjednoduší to indexaci obsahu). No a pak na něj přejít, je otázka v jakém časovém horizontu na něj přejít, jestli ho zavést povinně do škol nebo jestli najít způsob jak ho po částech implementovat do původních jazyků.
Vím, že takové pokusy tu už byli. Nejúspěšnějším umělým jazykem je Esperanto v kterém prý stačí naučit se 500 až 2000 kořenů slov aby jste se již plyně domluvili. Na to, že Esperanto je již okolo 100 let staré tak mne mrzí že s ním již všichni na této planetě nemluvíme. Ale věřím, že jeho rozšíření bránily jak dvě světové války tak železná opona.
Jazyky, ať ten český či ten ruský nebo anglický byly/jsou pro mne na učení doslova utrpení. Ten český umím aspoň dobře slovně když ne písmem.
Ale řekněte mi co nám brání zrušit jedno z i/y ? A nebo proč nedovolit aby si každý psal jaký se mu líbí? Možná aby se to nepletlo tak ho nahradit nějakým zcela novým znakem.
Ale byl bych dokonce radikálnější! co zrušit češtinu vůbec? Vybrat celosvětově jazyk který je pro lidstvo nejoptimálnější a na ten přejít... určitě by to ušetřilo mnoho a mnoho energie které zbytečně vynakládáme na učení cizích jazyků.
Moje jedna představa je vybrat/vytvořit jazyk který bude jednoduchý, bude se stejně číst i psát a nebudou v něm žádné záludnosti tak jako např. v češtině (i/y, ě/je, s/z atd.), také bych se vyvaroval aby jedno slovo mělo více významů (zjednoduší to indexaci obsahu). No a pak na něj přejít, je otázka v jakém časovém horizontu na něj přejít, jestli ho zavést povinně do škol nebo jestli najít způsob jak ho po částech implementovat do původních jazyků.
Vím, že takové pokusy tu už byli. Nejúspěšnějším umělým jazykem je Esperanto v kterém prý stačí naučit se 500 až 2000 kořenů slov aby jste se již plyně domluvili. Na to, že Esperanto je již okolo 100 let staré tak mne mrzí že s ním již všichni na této planetě nemluvíme. Ale věřím, že jeho rozšíření bránily jak dvě světové války tak železná opona.
Úvodní varování
- Předem všechny upozorňuju, že až mne to přestane bavit tak přestanu sem přispívat!!! Tedy doporučuju aby sis na tomto blogu nevypěstovali závislost!!! Těžko by se Ti odvykalo !!!
- S češtinou jsem byl vždycky na štýru (a to doslova) takže nečekej že by ses tu mohl v tomto jazyce zdokonalit!!!
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)