Když už jsem u těch jazyků...
Jazyky, ať ten český či ten ruský nebo anglický byly/jsou pro mne na učení doslova utrpení. Ten český umím aspoň dobře slovně když ne písmem.
Ale řekněte mi co nám brání zrušit jedno z i/y ? A nebo proč nedovolit aby si každý psal jaký se mu líbí? Možná aby se to nepletlo tak ho nahradit nějakým zcela novým znakem.
Ale byl bych dokonce radikálnější! co zrušit češtinu vůbec? Vybrat celosvětově jazyk který je pro lidstvo nejoptimálnější a na ten přejít... určitě by to ušetřilo mnoho a mnoho energie které zbytečně vynakládáme na učení cizích jazyků.
Moje jedna představa je vybrat/vytvořit jazyk který bude jednoduchý, bude se stejně číst i psát a nebudou v něm žádné záludnosti tak jako např. v češtině (i/y, ě/je, s/z atd.), také bych se vyvaroval aby jedno slovo mělo více významů (zjednoduší to indexaci obsahu). No a pak na něj přejít, je otázka v jakém časovém horizontu na něj přejít, jestli ho zavést povinně do škol nebo jestli najít způsob jak ho po částech implementovat do původních jazyků.
Vím, že takové pokusy tu už byli. Nejúspěšnějším umělým jazykem je Esperanto v kterém prý stačí naučit se 500 až 2000 kořenů slov aby jste se již plyně domluvili. Na to, že Esperanto je již okolo 100 let staré tak mne mrzí že s ním již všichni na této planetě nemluvíme. Ale věřím, že jeho rozšíření bránily jak dvě světové války tak železná opona.
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat